6600 Szentes, Deák Ferenc utca 53 – 55. Tel.: 63 / 562 -380, Fax: 63 / 562 – 381, e-mail: szentesideaksuli@gmail.com, OM: 029624
Üdvözlet

Üdvözöljük iskolánk honlapján!

🙂

Alapítványunk

A Szentesi Deák Ferenc Általános Iskoláért Alapítvány számlaszáma:
19084231 – 1 – 06
Köszönjük adója 1 %-át!

HATÁRTALANUL 2025.

A Szentesi Deák Ferenc Általános Iskola tanulói 2025. június 1-5. között Határtalanul pályázaton vettek részt Erdélyben!

Előkészítő óra: 2025.05.22.

A gyerekek tanulmányi útját egy felkészítő foglalkozás előzte meg. Ezen az órán előre kiadott, az utazással kapcsolatos történelmi és földrajzi témaköröket dolgoztak fel és prezentált Kováts Kornél pedagógus a 7. évfolyamos tanulók részére. A bemutató során szó esett a célországban élő magyarság létszámáról, az ottani települések magyarságának történelméről és jelenéről, etnikai összetételéről. Mindezeken túl fontos szerepet kapott az utazás programjának részletes bemutatása, illetve az utazás során tanúsított viselkedési alapszabályok és normák ismertetése. Felkészülten indultunk útnak, a tanulók tudták, hogy melyek azok a helyek, amelyeket meglátogatunk, melyik miről / kiről híres, mitől fontos számunkra. A látottakat és hallottakat követően a gyerekek a megszerzett tudásukról tanúbizonyságot adtak a Barangoló digitális tartalomtár feladatainak segítségével, melynek kiemelt témái Torda, Segesvár illetve Szováta voltak. Ezzel az előkészítő órán átadott tudásanyag visszacsatolása is megtörtént.

1. nap 2025.június.01.

Hetedikes diákjaink izgatottan indultak útnak, hogy saját bőrükön tapasztalhassák meg, milyen érzés egy igazi HATÁRTALAN átkelés a szomszédos Romániába. A schengeni övezethez való csatlakozásnak köszönhetően most már határellenőrzés nélkül utazhattunk Erdélybe.
Első állomásunk Déva vára volt, ahol felidéztük a Kőmíves Kelemen balladáját, s a történelem hangulatába merültünk. A várhoz sajnos nem tudtunk felmenni, mert a sikló most sem működött.
A következő megállónk Gyulafehérvár volt, ahol a vár utcáin sétáltunk, és lenyűgözött minket a város történelmi hangulata. Egyik ámulatból a másikba estünk: templomról templomra járva megcsodáltuk a gótikus és barokk stílusú építészeti csodákat. A nagy sajnálatunkra a felbecsülhetetlen értékű kódexeket nem tudtuk megnézni – Kornél tanár úr legnagyobb bánatára–, de szerencsére bőven akadt más élmény! A városban ugyanis épp gyereknapi rendezvények zajlottak, így mindenki talált magának vidám és tartalmas programot.
A hosszú utazás fáradalmait Székelyföld szépségei és szállásadónk vendégszeretete gyorsan feledtette. Szállásunk az Ábel bölcsője panzióban volt, ahol Emil bácsi ínycsiklandó töltött káposztáját fogyaszthattuk el vacsorára – és bizony, mindenki jóízűen falatozott! Az este hátralévő részét szabadprogram keretében ki-ki sétával vagy focival töltötte, majd jóleső fáradtsággal tértünk nyugovóra.

2. nap 2025. június 02.

A további napok programjait a helyi időjárási viszonyokhoz igazodva, és a sajnálatos parajdi természeti katasztrófa függvényében kellett alakítanunk.
Reggeli után a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskolába mentünk, ahol – a helyi gyerekekkel közösen, Petra tanító néni irányításával – kézműveskedtünk. Iskolánk címerét nemzeti színű alapokra helyezve készítettünk hűtőmágneseket, kulcstartókat. A két iskola diákjai olyan jól összeismerkedtek, hogy ekkor megbeszéltek egy esti focizást is a szálláshoz közel lévő műfüves sportpályán!
Az iskolai találkozó után emlék-koszorút helyeztünk el Tamási Áron sírjánál.
Délelőtt a szállásunkhoz közeli Nyikómalomfalvára utaztunk, ahol több, mint száz új székelykapu van. (A legrégebbi 1848-ban készült.) Itt Papp Jenő székelykapu készítő és faragó mester bemutatta nekünk a fafaragás csínját-bínját. Nemcsak néztük, hanem saját magunk is kipróbálhattuk a faragást, ami még most is a székelykapu díszítés egyik fontos eleme.
Ezután Székelyudvarhely belvárosát látogattuk meg. Ebben az elragadó kisvárosban megtekintettük a gimnáziumot, elidőztünk a Benedek Elek Tanítóképzőnél a névadó szobránál, majd a meleget tompítva fagyit ettünk és az Emlékezés Parkjában híres magyar emberek mellszobrait kerestük meg.
Szálláshelyünkre visszatérve a farkaslaki Kovács Kalács manufaktúrában megismerhettük Erdély egyik jellegzetes édességének, a kürtőskalács készítésének lépéseit, majd saját magunk süthettük meg azokat!
Kora délután lovaskocsikáztunk, „kordéztunk” Farkaslakán és környékén. Kis ízelítőt kaptunk a helyiek életéből. A nagy meleg okozta fáradtságot a Nyikó patak partján pihentük ki. Közben egyik diákunk meg is jegyezte: „Csudi jó hely ez az Erdély!”
Kora este meglátogattuk a László Kert biogazdálkodást. Itt többek között végignéztük a juhok fejését, megismertük a sajt készítésének fortélyait, sok-sok érvet hallottunk a bio termékek fogyasztása mellett. Természetesen nem maradt el a sajtkóstoló sem!

3.nap 2025. június 03.

Mindenki nagyon várta ezt a napot, hiszen az utazás mellett túrázásnak, hegymászásnak, és Erdély természeti szépségeinek felfedezése volt a nap programja.
Az ismét finom reggelit követően buszunk Ivómezejére vitt minket, ahonnan dzsippeken utazva értünk fel a sípályákig, majd onnan túráztunk fel a Hargita tetejére. Fantasztikus élmény volt a magyarok szent hegyén sétálni és gyönyörködni a körpanorámában! Szerencsésen sikerült mindenkinek a lemenetel is.
Hargita megye feledhetetlen fenyvesei között kacskaringós utakon haladva érkeztünk meg a következő természeti csodához, a Békás-szoroshoz. Alföldi szemünknek szokatlan volt a látvány: álmélkodva sétáltunk végig a több száz méteres, függőleges falú sziklák között, a Békás-patak szurdok-völgyében.
Innen karnyújtásnyira található a Gyilkos-tó, melynek partján felidéztük a földrajz órákon tanultakat keletkezésével kapcsolatban, sőt a keletkezéséről szóló népi legendát is felolvastuk. Mennyivel jobb érzés volt mindezt ott megtenni, mint az iskolában!
Lehet, hogy ez a nap volt kirándulásunk fénypontja? Ki tudja. Azonban az biztos, hogy életünk egyik legszebb órái voltak ezek!
A vacsora utáni kötelező szoba elfoglalásnál besegített a természet, ugyanis dörgéssel, villámlással egy nagy vihar kerekedett.

4.nap 2025. június 04.

Bő másfél órás utazást követően érkeztünk meg Csíksomlyóra, a katolikus vallású székelyek zarándokhelyére. A Kis-Somlyó hegyen található Mária kegyhelyet az idei pünkösdi zarándoklat előtt pár nappal kerestük fel, éppen a nemzeti összetartozás napján. A kegytemplomban már javában folytak az előkészületek a pünkösdi búcsúra.
A Kissomlyó-hegy és a Nagysomlyó-hegy közötti nyeregbe, a búcsú színhelyére tettünk egy rövid túrát, ami után fáradt lábainkat jólesően mártottuk meg a helyszínen található „Barátok feredője” elnevezésű a borvízfürdőbe. Valaki kíváncsiságból, valaki fogadásból lógatta lábát az igen hideg vízbe.
Ezután Homoródfürdőre utaztunk, ahol a hagyományos borvíz kóstoló után frenetikus bobozásban volt részünk!
Az adrenalin bomba után jól esett egy kis feltöltődés Zetelakán, ahol egy hagyományokat őrző családi lekvár – és szörpkészítő műhelyben frissültünk fel, finom szörpöket és lekvárokat kóstolva.
Kora délután az iparművészetéről nevezetes Korondra érkeztünk. Itt először Máté Károly taplászmester mutatta be tudása legjavát. Érezhető szeretettel beszélt nekünk kihalófélben lévő munkájáról. Érdemes volt szavait figyelni, mivel a később feltett kérdésekre adott helyes válaszokért ajándékokat kaptunk. Csak ámultunk és bámultunk, hogy mi minden készíthető taplógombából!
A falu másik felén meglátogattunk egy családi gazdálkodást, ahol bemutatták nekünk, az elmúlt hetek történéseinek ismeretében különösen értékessé vált parajdi só feldolgozását.
Szállásunk mellett 2010 óta található egy trianoni emlékmű, melyen rövid megemlékezés után elhelyeztük iskolánk koszorúját.
Az ismételten nagyon finomra sikerült vacsora után vidám hangulatú táncház vette kezdetét a helyi fiatal néptáncosokkal.

5.nap 2025. június 05.

A szállásunkon eltöltött napok nagyon jól teltek, így kissé szomorkásan hagytuk el azt. A gyerekek szívesen fogadták az uticsomaguk pótlásaként, a kirándulásra magunkkal vitt tartós élelmiszereket.
Hazafelé vezető utunk első állomása Segesvár volt, ahol a vár szívében Drakula gróf háza előtt találtuk magunkat. Többségünket megérintette, némelyünket ámulatba ejtette a város középkori hangulata.
Fél óra múlva egy újabb középkori belvárost fedeztünk fel, a valaha székelyek által, később szászok lakta Medgyest.
Öt napos erdélyi kirándulásunk utolsó állomásaként Vajdahunyad várát kerestük fel. Reggel még nem gondoltuk, hogy Segesvár középkori hangulatát felül lehet múlni. Azonban a Hunyadiak egykori otthona olyan, mintha egy meséből lépett volna elő. Az ódon hangulatú folyosókon vagy éppenséggel a hatalmas gótikus termekben barangolva az az érzésünk támadhatott, hogy időutazást tettünk!
Köszönjük szépen a kísérő pedagógusainknak is ezt a csodálatos élményt!

Értékelő témanap: 2025. 06. 17.

Pályázatunkban vállaltuk, hogy iskolánk diákjai számára témanapot szervezünk, melynek keretében megosztjuk élményeinket, tapasztalatainkat. Hazaérkezésünk után nem maradt más hátra, mint hogy feldolgozzuk az Erdélyben látottakat. Fotóinkból és a meglátogatott nevezetességekről beszámolót készítettek a gyerekek, amit kis csoportokban mutattak be a többi diáknak. Külön-külön volt szó a látott természeti szépségekről, építészeti remekekről, a megismert mesterségekről és a megélt, eseménydús napokról.

 

Letölthető beszámoló: HAT_KP_1_2024_1_000479 Beszámoló

Kedves Szülők!
Kérjük, hogy a KRÉTA ELLENŐRZŐ
belépési azonosítókat
ne a KRÉTA belépési felületen át igényeljék,
hanem minden esetben
az osztályfőnöktől kérjék!
Köszönjük együttműködésüket!

E-NAPLÓ

Csengetési rend

1. óra:   8.00 – 8.45
2. óra:   9.00 – 9.45
3. óra: 10.00 – 10.45
4. óra: 10.55 – 11.40
5. óra: 11.50 – 12.35
6. óra: 12.45 – 13.30
7. óra: 13.40 – 14.25
8. óra: 14.30 – 15.15
9. óra: 15.15 – 16.00

Fabebook oldalunk